Svetainės struktūraGrįžti į pradinį puslapįENPaieška

TESTA tinklas

 
Pradžia  Pradžia   Pradžia   Kodėl mes   Pradžia   SVDPT   Pradžia   TESTA tinklas

VĮ „Infostruktūra“ Vyriausybės ir VRM įgaliojimu administruoja Saugų valstybinį duomenų perdavimo tinklą (SVDPT) ir teikia šiame atskirame nuo interneto tinkle saugias telematines paslaugas valstybinėms institucijoms bei užtikrina ryšių su ES administracijomis per TESTA (Trans European Services for Telematics between Administrations, angl.) tinklą http://ec.europa.eu/idabc/en/document/2097.html

 

Naudodamos VĮ „Infostruktūra“ teikiamas paslaugas, Lietuvos valstybės institucijos gali bendradarbiauti uždarame TESTA tinkle su:

Svarbiausia ES TESTA tinklo, o tuo pačiu ir SVDPT saugumo politikos sąvoka yra domenas. Domenas yra atskira bendro tinklo dalis, už kurios saugumą ir funkcionavimą visiškai atsakinga konkreti šalis. TESTA tinklo dalis, už kurią atsako Europos Komisija (ši dalis schemoje yra A dalis), vadinama eurodomenu, arba TESTA tinklo kamienine dalimi. Kitaip – Europos domenas (angl. Euro Domain) yra visą Europą apimanti informacijos apdorojimo ir perdavimo integruotų paslaugų (telematikos) visuma. ES šalis narė atsako už savo lokalaus domeno saugumą, kuris dar kitaip vadinamas nacionaliniu tinku (schemoje – C dalis); SVDPT tokiu būdu yra lokalus domenas, arba nacionalinis tinklas. Ypatingą svarbą turi taip pat valstybės narės patalpose esantis tinklų sujungimo taškas, vadinamas eurovartais, arba lokalaus domeno prijungimo taškas (schemoje – B dalis, Local Domain Connection Point, LDCP angl.). Visa TESTA ir SVDPT tinklo saugos politika, grindžiama ES juridiniais aktais, taip pat kitos konkrečios saugumo taisyklės yra aprašomos A, B ir C dalių sąvokomis ir atsakomybių ribomis. Lietuvoje SVDPT tinklas (nacionalinis tinklas) gali būti vadinamas nacionaliniu domenu, o valstybinės institucijos tinklas – institucijos domenu. Kiekvienoje valstybinėje institucijoje turi būti SVDPT vartai (analogiškai eurovartams TESTA tinkle). Pagrindinis eurovartų (kaip ir SVDPT vartų) elementas yra techninės įrangos šifravimo prietaisas (Hardware Encription Device), kurio dėka visa informacija SVDPT tinkle yra perduodama koduotu pavidalu.

 

TESTA ir SVDPT tinkle turi būti apdorojama neslapta informacija, taip pat slapta informacija iki slaptumo lygio „Riboto naudojimo“ (šiam saugumo lygiui TESTA tinklas ir SVDPT turi būti akredituoti 2005). Naujajame s-TESTA tinkle (programos metai 2006–2009) taip pat turi būti galimybė perduoti informaciją slaptumo lygiu „Konfidencialiai“. Pažymėtina, kad įslaptintą informaciją, žymimą slaptumo žyma „Konfidencialiai“ ar aukštesne slaptumo žyma, nuo atskleidimo pavojaus reikia apsaugoti elektromagnetinio spinduliavimo izoliavimo priemonėmis.

 VĮ „Infostruktūra“, naudodama atitinkamą saugumo lygį užtikrinančią įrangą, yra susijungusi su IDABC TESTA tinklu per Eurovartus (EuroGate) dvejomis lygiagrečiomis skirtinėmis linijomis. Žemiau yra pavaizduota bendra Lietuvos valstybės institucijų informacijos mainų su ES administracijomis schema.